Parkiet i środowisko życia

Parkiet uważany jest za produkt wysokiej jakości, a szczególnie szlachetny. Ma również reputację bardzo naturalnej podłogi. Jak parkiet wpływa na klimat w pomieszczeniu i jakie potencjalne zanieczyszczenia mogą być obecne w parkiecie można przeczytać w tym artykule.

Drewno działa na wilgoć

Drewno to naturalny materiał. Powoduje to również, że "działa". Może wchłaniać wilgoć z powietrza i ponownie ją uwalniać. Rozszerza się (tak zwane "obrzękanie" drewna) i ponownie się kurczy ("kurczenie się" drewna, tworzenie stawów).

W przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, drewno opiera się na stałym klimacie pomieszczenia. Tak zwane "działanie" drewna nie zawsze jest pożądane, szczególnie w tak zwanych nerwowych lasach, które pracują bardzo ciężko.

Są to głównie buk i klon. Z drugiej strony dąb jest bardzo stabilny klimatycznie i prawie nie reaguje na zmiany temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Ponadto parkiet wielowarstwowy prawie nie działa.

Dobre samopoczucie z drewnem

Drewno to naturalny materiał, który zapewnia wysoki poziom dobrego samopoczucia w przestrzeni życiowej. Jest to spowodowane szczególnymi właściwościami:

Rozgrzewający uczucie ciepła

Parkiet jest zwykle ciepły, podobnie jak większość drewnianych podłóg. Inne rodzaje podłóg, takie jak laminat lub płytki, zwykle wydają się zimne.

Naturalna atmosfera, rustykalny wygląd

Naturalne materiały są znane z promowania przytulnego, dobrego samopoczucia we własnym domu. To również można uznać za zaletę.

Zanieczyszczenie

Jednak parkiet może być zanieczyszczony dużą ilością zanieczyszczeń. Najważniejsze zagrożenia można zatem znaleźć tutaj.

Formaldehyd dla wstępnie wykończonego parkietu

W przypadku fabrycznie wykończonego parkietu można stosować lakiery do odgazowywania formaldehydu. Może to prowadzić do bólów głowy, zawrotów głowy, nudności i trudności z koncentracją. Na dłuższą metę podejrzewa się, że formaldehyd może powodować raka.

Rozpuszczalniki i substancje toksyczne w klejach

Klejonki parkietowe mogą uwalniać dużą ilość rozpuszczalnika. Nawet w przypadku klejów dyspersyjnych duża ilość substancji toksycznych może przedostawać się do powietrza w pomieszczeniu, w zależności od składu kleju. Na klejonych podłożach, ale można się także obejść, możliwe jest także przybijanie gwoździami.

Niektóre uszczelniacze

Tak zwane farby DD (Desmodur desmophen) mogą być uwalniane jako tak zwane izocyjaniany. Z kolei w przypadku farb utwardzanych kwasem powstaje ciężar formaldehydu.

Narażenie rozpuszczalnika może być wyzwalane przede wszystkim przez powłoki akrylowe lub poliuretanowe, które w dużych ilościach oddają się do powietrza w pomieszczeniu. Ponadto, aminy z utwardzacza, aw niektórych przypadkach również zatrucia ołowiem (ołowiu desykanty) są włączone jako dodatki w utwardzaczach i farbach.

Biocydy i środki do konserwacji drewna

Środki te mogą również wydzielać szkodliwe substancje do powietrza. Ich użycie jest jednak w każdym przypadku zbędne. Niemniej jednak są one często używane.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz